Czipowanie
Chip jest wielkości ziarenka ryżu i posiada jedyny niepowtarzalny 15-cyfrowy numer. Przy wykorzystaniu czytnika można bez problemu zidentyfikować zwierzę i odnaleźć jego właściciela.
Odczytu zakodowanego w mikroczipie numeru można dokonać w schronisku dla zwierząt, gabinetach weterynaryjnych, na komendzie Policji oraz w siedzibie Straży Miejskiej.
Transponder jest na całe życie zwierzęcia, nie przeszkadza mu i nie powoduje reakcji alergicznych.
Procedura wszczepienia przypomina podanie podskórnego zastrzyku, nie jest bolesna i trwa zaledwie kilka sekund.
Wymogi dotyczące podróżowania ze zwierzętami towarzyszącymi na terenie UE:
1. Zwierzę musi być zidentyfikowane – psy, koty, fretki znakuje się za pomocą wszczepienia transpondera ( mikrochipu).
2. Zwierzę należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie.
Pierwsze szczepienie wykonujemy w wieku powyżej 12 tygodnia życia.
Uwaga! Po jego wykonaniu, zwierzę obowiązuje 21-dniowa kwarantanna, w czasie której nie może przekroczyć granicy.
W przypadku corocznych dawek przypominających, jeśli są wykonywane zgodnie z harmonogramem, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki.
Ważne! Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu.
3. Obowiązkiem właściciela przy przekraczaniu granicy ze zwierzęciem towarzyszącym jest posiadanie prawidłowo wypełnionego paszportu zwierzęcia.
Dokument wystawiamy na miejscu w lecznicy, po uprzednim czipowaniu i szczepieniu, w możliwie najkrótszym czasie. W celu usprawnienia całej procedury, udostępniamy wniosek o wydanie paszportu do czytelnego wypełnienia przez właściciela.
4. W niektórych krajach UE na 24-120 h przed przekroczeniem granicy obowiązkowa jest profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Odrobaczenia i wpisu, podobnie jak wystawienia paszportu, dokonuje upoważniony lekarz weterynarii.
Należy pamiętać, że wiele krajów ma dodatkowe wymogi wwozowe. Obowiązek zapoznania się z nimi spoczywa na właścicielu. Większość niezbędnych informacji można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w rubryce „podróże ze zwierzętami towarzyszącymi”.