Badania laboratoryjne to niezwykle ważny element całego procesu diagnostycznego. W naszej pracy wykonujemy przede wszystkim badania krwi, moczu oraz kału.

Badania krwi

Pies czy kot powinien być na czczo, tzn. nie spożywać posiłku minimum 8-12 godzin. W niektórych przypadkach niezbędna jest dłuższa głodówka, o czym wcześniej poinformuje lekarz.

Na czczo dotyczy tylko i wyłącznie pokarmu. Wodę pacjent powinien mieć cały czas dostępną.

Głodówki nie zalecamy u zwierząt egzotycznych ( królików, świnek morskich, myszy, czy jeży)

Badanie krwi wykonuje się najczęściej z próbki krwi żylnej. Pacjent najczęściej nie wymaga premedykacji. Z takiej próbki jesteśmy w stanie wykonać badanie morfologiczne, biochemiczne oraz hormonalne. Z krwi możemy wykonywać także rozmaz do badania mikroskopowego, co jest szczególnie ważne w diagnostyce chorób pokleszczowych, gdzie liczy się czas.

Badanie moczu

Mocz do badań może być pobrany od zwierzęcia przez właściciela. Niezwykle istotny jest czas dostarczenia. Najbardziej wiarygodne wyniki jesteśmy w stanie uzyskać przy moczu przyniesionym do 4 godzin od pobrania. Zdajemy sobie jednak sprawę jakim problemem może być dostarczenie próby do gabinetu na czas i wykonujemy badania do 12 godzin od zebrania.

Sposoby pobrania:

Pies

U samic ułatwieniem przy pobraniu, może być użycie chochli do zupy, miseczki lub butelki plastikowej specjalnie wyciętej

Kot

1. Użycie specjalnego żwirku do badania moczu.

2. Usunięcie żwirku i wyparzenie kuwety.

3. Przykrycie kuwety przy użyciu np. foli spożywczej w celu zebrania próbki.

Badanie kału

Standardowo do badania parazytologicznego potrzebna jest zbiorcza próbka kału z 3 kolejnych dni (próbki do czasu oddania przechowujemy w lodówce) – wynik wtedy jest najbardziej miarodajny. Wykonujemy:

  • Cytologie/rozmazy
  • Badanie preparatów na szkiełku, barwionych lub nie, za pomocą mikroskopu
  • Zeskrobiny/trichogramy – badanie preparatów pod mikroskopem